Żelazny ślimak

151
Crysomallon squamiferum. Źródło: Dr. Anders Warén, Swedish Museum of Natural History, Stockholm

Ludzie obmyślając swoje wynalazki od zawsze podpatrywali naturę. Teraz naukowcy mają kolejną okazję. W morskich głębinach odkryto niezwykłego ślimaka, który do budowy swojej muszli zamiast wapnia używa żelaza. Scaly-foot gastropod, czyli ślimak łuskonogi został odkryty w 2001 r. na ścianach kominów hydrotermalnych, na dnie Oceanu Indyjskiego oębokości 2400-2800 m.

Komin hydrotermalny typu black smoker źródło: wikimedia commons

Chrysomallon squamiferum, pod tą nazwą ślimak figuruje w nomenklaturze zoologicznej, odnosi się ona do żółtego zabarwienia muszli, chryso to po grecku złoto. Rudy kolor na żelaznej muszli wcale nie jest nalotem rdzy, tlenkiem żelaza, a pirytem, czyli siarczkiem żelaza.

Niezwykły jest nie tylko budulec, z jakiego wytworzyła się muszla, ale i jego struktura. Skorupa składa się z trzech warstw. Zewnętrzna, twarda z pirytu, środkowa miękka i organiczna oraz wewnętrzna, jak u innych mięczaków – wapienna. Każda warstwa zbroi spełnia odmienną funkcję, skutecznie chroniąc ślimaka przed drapieżnikami i warunkami zewnętrznym.

Chrysomallon squamiferum black źródło: wikimedia commons

Warunki w okolicach kominów hydrotermalnych nie są lekkie, już sama głębokość sprawia, że ciśnienie wody wynosi ponad 200 bar, temperatura może sięgać 464’C, a związki siarki jak siarkowodór mocno zakwaszają okolice kominów.

Jednak to, co dla jednych organizmów jest zabójcze, inne potrafią wykorzystać, choćby jako pokarm. Gdy naukowcy zaczęli badać kominy zdziwili się, jak bogate jest wokół nich życie. Mimo braku promieni słonecznych organizmy wykształciły proces odżywiania zwany chemosyntezą. Część badaczy wysuwa hipotezę, że to właśnie w takich miejscach mogło powstać życie na ziemi.

fauna okolice kominow źródło: wikimedia commons

Podczas hipotetycznego okresu Ziemi Śnieżki, kiedy cała planeta mogła zostać pokryta lądolodem, życie mogło przetrwać właśnie w takich miejscach.

Ice sheet źródło: pixabay

Również Żelazny ślimak korzysta z obecności związków siarki, żyjąc w symbiozie z bakteriami chemosyntetyzującymi zamieszkującymi zmodyfikowaną w tym celu część układu pokarmowego. Zmieniony jest także układ oddechowy i krwionośny, zdolny do pracy w warunkach niskiej zawartości tlenu, jaka występuje w okolicach kominów.

W 2011 r. odkryto białą odmianę ślimaka, która do budowy skorupy w mniejszym stopniu wykorzystuje związki żelaza.

Chrysomallon squamiferum white źródło: wikimedia commons

Obecnie naukowcy badają budowę muszli, być może już wkrótce powstaną pancerze na niej wzorowane. Zastosowanie tej niezwykłej konstrukcji nie musi się ograniczać do celów militarnych, mogą to być choćby kaski, ochraniacze czy nadwozia samochodów, lekkie, a jednocześnie mocne.

Dragon armor żródło: pixabay