Tomasz Baginski – od Katedry do Wiedźmina

354
Tomasz Bagiński źródło materiały prasowe

W 2002 roku media w kraju obiegła informacja, o nominowaniu polskiego filmu do Oskara. Nie była to produkcja kostiumowa czy dramat, nie firmowało go też nazwisko znanego reżysera. Zaskoczeniem okazała się kategoria nominacji – krótkometrażowy film animowany. Filmem tym była Katedra, Tomasza Bagińskiego i miała na swoim koncie kilka nagród w branży. Ostatecznie skończyło się na nominacji, nagrodę zdobył The ChubbChubbs! amerykańskiego giganta branży, Sony Pictures Animation.

Film wyprodukowała Platige Image, polska firma specjalizująca się w grafice komputerowej, dla której pracuje pan Tomek. W następnych latach powstają kolejne filmy animowane, otrzymujące wiele nagród, zwiastuny do gier komputerowych, jak choćby Wiedźmin. Zespół pracuje nad efektami specjalnymi dla kina i reklam telewizyjnych.

Na Expo 2010 w Szanghaju Polskę promuje film Animowana historia Polski, kolejna produkcja w reżyserii Tomka Bagińskiego, zwięźle przedstawia dzieje naszego kraju od czasów pierwszych Piastów do współczesności. Film był wyświetlany na wielu festiwalach, znalazł się też w gronie produkcji ubiegających się o nominację do Oskara.

W 2014 roku na zlecenie BBC powstaje zwiastun promujący transmisję Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi. Oglądając go, ma się wrażenie, że to zapowiedź gry komputerowej lub Hollywoodzkiej superprodukcji. Wszystko się wyjaśnia, gdy pośród śnieżnej zawiei zamiast superbohaterów, ukazują się postacie ubrane w kostiumy sportowe.

W następnym roku we współpracy z Allegro powstają Smok i Twardowsky, pierwsze filmy z serii Legendy polskie. Zostały ciepło odebrane przez publiczność, jako zapowiedź pełnometrażowej polskiej produkcji z efektami specjalnymi na światowym poziomie. Smaczku dodaje scena szarżującego po Księżycu Roberta Więckiewicza, w pojeździe przypominającym ten z amerykańskich misji Apollo, przy którego konstrukcji miał udział nasz rodak Mieczysław Bekker.

Dla Instytutu Pamięci Narodowej w 2017 roku zrealizował film animowany – Niezwyciężeni. Przedstawia on okres II wojny światowej, od pierwszych dni września 1939 roku, a kończy odzyskaniem niepodległości w 1989 roku. Film w angielskiej wersji językowej jako The Unconquered, w przystępny sposób, językiem spotu reklamowego, promuje polski punkt widzenia wydarzeń historycznych.