Telewizja łuczy – najciekawsze programy edukacyjne minionych lat.

133
źródło: pixabay

Gdy szukamy informacji o interesujących nas rzeczach, włączamy komputer i wchodzimy na stronę internetową, na przykład taką, na której teraz jesteś ;-] Gdy nie było internetu, najprzyjemniejszym sposobem na pogłębienie swojej wiedzy były telewizyjne programy edukacyjne. Audycje często nadawano w paśmie popołudniowo-wieczornym, o największej oglądalności, zbierając komplet widzów, dzieci, jak i dorosłych.

Przybysze z Matplanety był programem skierowanym do dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, dwójka kosmitów Pi (π) i Sigma (Σ) w zabawny sposób uczyli podstaw matematyki. Wykorzystano w nim nowatorską wówczas technikę Blue Box, całość była nagrywana na niebieskim tle. Jak na kosmitów przystało, poruszali się statkiem kosmicznym wzorowanym na transportowcu z brytyjskiego serialu „Kosmos 1999”. W pierwszym odcinku widz dowiaduje się, że Pi i Sigma na swojej rodzimej planecie, istnieją w formie matematycznych znaków. Fizyczną postać, jaką przybrali na Ziemi, ma odpowiadać wyobrażeniu Ziemian o kosmitach.

Przybysze z Matpalnety – kadr z audycji źródło; YouTube

W Kwancie często poruszanymi tematami była fizyka i astronomii, sama czołówka robiła wówczas wrażenie. Później było tylko lepiej, okres emisji programu to czas intensywnego badania kosmosu. Widz mógł obejrzeć kolorowe zdjęcia gazowych olbrzymów, Jowisza, Saturna i ich księżyców, wykonane przez sądy Voyager. Obrazy przedstawiające naszą planetę były równie interesujące, te wykonane klasycznie z powierzchni i z kosmosu przez satelity.

Kwant – kadr z czołówki źródło: YouTube

Zrób to sam, tego kultowego programu nie mogło zabraknąć, choć nie była to audycja naukowa. Program przeznaczony był dla majsterkowiczów. Właśnie przy pracach warsztatowych prawa fizyki jak najbardziej się przydają. Prowadzący, Adam Słodowy pokazywał, jak w czasach braku czegokolwiek w sklepach, robić zabawki z dostępnych materiałów. Program okazał się przebojem oglądanym przez miliony widzów. Podczas 24 lat wyemitowano 505 odcinków. Po zakończeniu emisji pana Adama można było zobaczyć w kampanii reklamowej Castoramy.

Zrób to sam, prowadzący – Adam Słodowy źródło: YouTube

Laboratorium powstało z zamiarem przedstawiania ciekawych osiągnięć polskiej techniki, np. tych z zakresu górnictwa i budownictwa. Jak w prawdziwym laboratorium, nawet najbardziej poważni naukowcy potrzebują chwili rozrywki. Autor Wiktor Niedzicki pokazywał jak zbić kieliszek dźwiękiem, czy wywołać i poprawnie sfilmować pożar. Laboratorium było na antenie przez 25 lat, przeciwko usunięciu z ramówki protestowało Polskie Towarzystwo Fizyczne. Wiktor Niedzicki kontynuuje promocję nauki na własnej stronie internetowej i kanale YouTube.

Laboratorium – kadr zwiastunu źródło: YouTube

Sonda miała format programu opartego na dyskusji dwóch prowadzących, z których jeden sceptycznie odnosił się do przedstawianego zagadnienia, drugi entuzjastycznie. W audycji przedstawiano najnowsze osiągnięcia techniczne. W jednym z programów poświęconemu paliwom alternatywnym Zdzisław Kamiński wjeżdża do studia Fiatem 125p przerobionym na pojazd elektryczny, a Andrzej Kurek prezentuje ogniwa fotowoltaiczne, wszystko uzupełnione o film z hybrydą plug-in w roli głównej. Sonda dzięki nowatorskiej i ciekawej formie zbierała przed ekranami miliony widzów. Emisję zakończyła tragiczna śmierć prowadzących w 1989 roku.