Szum w eterze – niekończąca się historia radia.

62
Ulotka z lat 30. zachęcająca do abonamentu radiowego Wikipedia Commons

Radio to pierwsze medium, które pozwoliło na bezpośredni przekaz informacji. Przykładając ucho do głośnika, schowanego w drewnianym pudełku słyszało się spikera, mówiącego do mikrofonu dokładnie w tym samym czasie, choć oddalony był od nas o setki kilometrów. Można się było znaleźć na sali koncertowej i w pierwszym rzędzie wraz z tysiącami innych słuchaczy, lecz bez tłoku, wygodnie siedząc we własnym fotelu. Radio od początku było też ściśle związane z elektrycznością, bo to ona wytwarza fale, które niosą do nas dźwięk i to elektryczność pozwala nam je odbierać.

Pierwszy regularnie nadawany program radiowy został uruchomiony w 1920 roku w Pittsburghu w Stanach zjednoczonych. Dwa lata później w Wielkiej Brytanii zostaje powołana BBC, najbardziej znany i największy na świecie publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. W Polsce radio zadebiutowało w 1925 roku, od nadawania w stolicy godzinnej transmisji raz dziennie. Z czasem na antenie pojawiły się komunikaty meteorologiczne, a warszawska prasa zaczęła drukować programy radiowe. W 1927 roku uruchomiono nowy nadajnik pozwalający na odbiór programu w promieniu 90 km od Warszawy.

room pixabay

Na początku radio nadawało na żywo, w warszawskich audycjach brali udział najwybitniejsi aktorzy i wykonawcy estradowi, w większości występowali za darmo, traktując radio jako nowy sposób przekazu, docierający do szerszego grona odbiorców. Dzisiaj nazwiemy to autopromocją. Wraz z uruchamianiem kolejnych nadajników rosła liczba słuchaczy, radio dawało dostęp do kultury masowej niemal całemu społeczeństwu.

KDKA studio 1922

Radio stało się najszybszym medium dostarczającym wiadomości, już nie trzeba było czekać na poranną gazetę, żeby dowiedzieć się co właśnie dzieje się w naszym mieście. W wigilie Halloween 1938 roku wyemitowano słuchowisko Orsona Wellesa „Wojna światów”, które część odbiorców potraktowała poważnie, jako rzeczywisty reportaż z ataku Marsjan na Ziemię. W tym dniu policja odebrała wiele telefonów od spanikowanych mieszkańców. Sytuacja ta pokazała, jaką siłą przekazu dysponuje radio. 1 września 1939 r. to właśnie radio jako pierwsze nadało komunikat o wybuchu wojny.

Pomnik stojący w miejscu, gdzie mieli wylądować obcy Wikipedia Commons

Radio ma dużą przewagę nad innymi mediami, angażuje jeden zmysł – słuch. Można więc go słuchać w czasie wykonywania innych czynności, jak praca, czy prowadzenie samochodu. W 1930 roku powstaje pierwsze komercyjne radio samochodowe Motorola 5T71. Wynalezienie w 1947 roku tranzystora spowodowało masową produkcję przenośnych radioodbiorników. Teraz radia można było słuchać wszędzie.

motorola radio samochodowe

Wraz z rozwojem nowych technik telekomunikacyjnych, jak telewizja i internet wieszczono koniec radia. Tak się jednak nie stało, wręcz przeciwnie, dostępność radia wzrosła. Obecnie możemy je nadal odbierać za pomocą odbiorników analogowych, cyfrowo i przez internet. Już nie potrzebujemy specjalistycznego urządzenia, antenę odbiorczą zastąpiła aplikacja w smartfonie. Choć te nadal mogą pełnić funkcję klasycznych odbiorników.

mobile pixabay