Statua Wolności – królowa Nowego Jorku

123
Statue of Liberty newspaper źródło Wikimedia Commons

Statua Wolności to niekoronowany symbol Stanów Zjednoczonych i obowiązkowy punkt wycieczek dla turystów zwiedzających Nowy Jork. Stanowi dar narodu francuskiego dla narodu amerykańskiego z okazji 100-lecia uzyskania niepodległości. Oficjalnie została odsłonięta w 1886 r. natomiast na tablicy trzymanej przez postać widnieje data 4.07.1776, dzień uchwalenia Deklaracji niepodległości.

Statua jest darem Francuzów i właśnie w tym kraju powstała. Autorem jest Francuski rzeźbiarz Frederic Auguste Bartholdi. Przy tworzeniu inspirował się obrazem Eugena Delacroix – Wolność wiodąca lud na barykady. Twarz Statua otrzymała od matki Bardholdiego, natomiast ciało zawdzięcza innej bliskiej mu kobiecie – kochance. Tworząc posąg, rzeźbiarz zrealizował swój niespełniony projekt, budowę ogromnej latarni morskiej u jednego z wejść do Kanału Sueskiego. Funkcję latarni Statua pełniła przez 16 lat, światło jednak było na tyle słabe, że określano je żartobliwie ”Robaczkiem świętojańskim”

Statue of Liberty face źródło Wikimedia Commons

Konstrukcję opracował Gustave Eiffel, któremu doświadczenie w projektowaniu posągu na pewno przydało się kilka lat później, podczas wznoszenia wieży jego imienia. Gdy przyjrzymy się stalowemu szkieletowi, do złudzenia przypomina budowle z Paryża. Z zewnątrz pokrytą ja miedzią, obecny zielono kolor zawdzięcza utlenianiu się tego pierwiastka, czyli pasywacji. Wnętrze oprócz konstrukcji nośnej kryje trzy ciągi schodów prowadzące do punktów widokowych.

Statue of Liberty const 1885 r źródło Wikimedia Commons

Pomnik zbudowano w całości we Francji, pierwszymi elementami były dłoń trzymająca pochodnię oraz głowa, które powstały, zanim jeszcze zaprojektowano konstrukcję. Pokazywano je na wielu wystawach, żeby przyciągnąć uwagę publiczną do zbiórki funduszy na jej budowę. W 1884 r. gotowy pomnik przekazano ambasadorowi Stanów Zjednoczonych. Następnie rozebrano na 350 elementów, zapakowano do drewnianych skrzyń i przewieziono do Nowego Jorku.

Statue of Liberty hand źródło Wikimedia Commons

Równolegle do prac we Francji, za oceanem powstawał cokół pod rzeźbę. Zdecydowano się ja postawić na Liberty Island na rzece Hudson. Statua jest zwrócona twarzą w stronę ujścia rzeki, triumfalnym gestem wita wpływające do Nowego Jorku statki.

Statue of Liberty New York Pixabay

Liczby charakteryzujących Statuę Wolności.

Wysokość to 46,5 m a wraz z cokołem 93 m

Wazy 229 ton

Ford Wood, na którego terenie stoi ma kształt 11-ramiennej gwiazdy.

Korona Statuy składa się z siedmiu kolców, siedmiu promieni mających symbolizować siedem kontynentów, czyżby Francuzi przewidzieli, że Stany Zjednoczone w przyszłości staną się światowym mocarstwem?

Statue of Liberty New York Pixabay

Na koniec kilka ciekawostek.

Pełna nazwa Statuy to Wolność opromieniająca świat, wolność tą symbolizują rozerwane kajdany znajdujące się u stóp posągu.

W Paryżu nad Sekwaną na Wyspie Łabędziej stoi 11-metrowa kopia Statuy.

Również w Paryżu znajduje się Płomień Wolności, który jest wierną repliką tego trzymanego przez Statuę. W 1997 roku, gdy zginęła księżna Diana, pod pomnikiem składano kwiaty i palono znicze.

W 1982 roku podczas remontu wykryto, że prawe ramię zostało źle złożone, krzywo osadzono także głowę.

Statue of Liberty flame Paris źródło Wikimedia Commons