Poltergeist – hałaśliwy duch

214
ghosts źródło pixabay

Przykładowa scena z horroru, środek nocy, głównego bohatera wybudzają dźwięki dochodzące z sąsiedniego pomieszczenia. Zaniepokojony wstaje, myśląc, że to złodziej, bierze do ręki pierwszy, znaleziony w ciemności przedmiot, nawet jeśli jest to pantofel nocny w kształcie pluszowego zająca i schodzi po schodach. Po włączeniu światła powinna się ukazać postać rabusia, wyjmującego biżuterię z sejfu, tymczasem nikogo nie ma. Bohater obchodzi cały dom, sprawdza drzwi, oka, wszystko w porządku. Wracając do sypialni, jego uwagę przyciąga przewrócony półmisek z owocami „Więc to było to” myśli, odkłada owoce na miejsce i idzie spać.

Chrobotanie, szuranie, drapanie, kołatanie, trzaskanie, łomotanie i łoskotanie to paleta dźwięków, którą wykorzystuje pewien złośliwy duszek. Duszek jest pochodzenia niemieckiego, nazywa się poltergeist, poltern – łomotać i Geist – duch. Duch zazwyczaj działa anonimowo, źródło dźwięków jest trudne do ustalenia, często to wnętrze ściany czy stropu. Dodatkowo utrudnia życie domowników, chowając przed nimi różne przedmioty, a jak ma gorszy dzień, tłukąc talerze i wzniecając niewielkie pożary. Poltergeist jest jednak duchem delikatnym w działaniu, nie wyrządza nikomu krzywdy.

Friends – Goodbye Hotel Walls źródło you tube

Czym jest dokładnie fenomen poltergeist, nie wiadomo. Oficjalna nauka odrzuca realność zjawisk, uważając, że są wynikiem halucynacji lub bujnej wyobraźni osób ich doświadczających. Według tradycyjnych wierzeń za zjawiska odpowiadają złe duchy lub demony. Działanie ducha często łączy się z przeszłymi wydarzeniami, jak tragicznie zmarła osoba, która po śmierci powraca w znane sobie miejsce, uprzykrzając życie żywym.

spirit źródło pixabay

Poltergeist w działaniu jest konsekwentny i wybiera jedną osobę, zazwyczaj jest to dziecko w okresie dojrzewania, częściej dziewczynka w wieku 10-17 lat. Dlatego część badaczy zjawisk nadprzyrodzonych uważa, że za występowanie fenomenu poltergeist odpowiada osoba, która sama go doświadcza. Osoba ta posiada zdolności parapsychiczne, ale nie zdaje sobie z tego sprawy. Przechodząc trudny okres w życiu, nieświadomie oddziaływuje fizycznie na otoczenie.

woman źródło pixabay

Bardziej racjonalnym wytłumaczeniem zjawiska jest teza, że to po prostu oszustwo. Przemawia, za tym fakt, że dotyczy ono zazwyczaj dzieci, które w ten sposób chcą na siebie zwrócić uwagę. Badacz psychologii Frank Podmore zaproponował teorię „niegrzecznej dziewczynki” robiącej na złość dorosłym.

ace źródło pixabay

Nowe światło na to zjawisko rzucają badania Dr. Barriego Colvina opublikowane w Journal of the Society for Psychical Research. Naukowiec przeanalizował nagrania odgłosów wydawanych przez potencjalne duchy, zarejestrowane pomiędzy 1960 a 2000 rokiem. Dźwięki te różniły się od porównywanych głosów wytworzonych w sposób naturalny. Różnica jest niedostrzegalna dla ludzkiego ucha, lecz czuły sprzęt ją wychwycił.

sound źródło pixabay

Kilka ciekawych przypadków fenomenu poltergeist to;
-w 1886 roku gazety w Nowym Jorku podały informacje o chłopcu Willemie Broughcie, który wzrokiem podpalał budynki, w tym swoją szkołę;
-wydarzenia w kancelarii prawnej Resenheim w 1967 roku, po zatrudnieniu 19-letniej sekretarki Ann-Marie, samoczynnie zaczęły gasnąć i zapalać się światła, wszystkie telefony dzwoniły jednocześnie, klosze spadały z lamp;
-w Polsce 1983 roku w Sosnowcu, w mieszkaniu nastolatki Joanny Gajewskiej dochodziło do nadprzyrodzonych zjawisk, przedmioty unosiły się w powietrze, zapałki same się zapalały, a sztućce stawały się miękkie i giętkie.

fire źródło pixabay