Nikola Tesla – Władca piorunów

155
Tesla sitting in front of a spiral coil źródło Wikimedia Commons

Dwumetrowy olbrzym organizujący pokazy, w których otaczał się wyładowaniami elektrycznymi, brał w ręce świetlówki, a te płonęły jaskrawym blaskiem. W czasach, gdy elektryczność ludzie znali z piorunów w czasie burzy, a wieczorami czytało się przy lampach naftowych, jego wyczyny uchodziły za szarlataństwo. Życiorys Tesli to materiał na film o szalonym naukowcu. Tylko że, ten „szalony człowiek” wynalazł rzeczy, które zmieniły świat, oto kilka z nich.

W 1887 r. zbudował silnik indukcyjny zasilany prądem przemiennym (AC), a wkrótce generator działający na takiej samej zasadzie. Były one tańsze w produkcji i bardziej niezawodne od urządzeń na prąd stały (DC). Ten wynalazek umożliwił budowanie linii przesyłających prąd na duże odległości i obniżył koszty jego wytwarzania. To dzięki Tesli mamy dostęp do taniego prądu w naszych gniazdkach.

Nikola Tesla’s AC dynamo-electric machine (AC Electric generator) in an 1888 U.S. Patent 390,721 źródło Wikimedia Commons

Silnik zaprojektowany przez Tesle znalazł zastosowanie nie tylko w maszynach stacjonarnych, ale pojazdach zasilanych energią elektryczną. Lokomotywy elektryczne, tramwaje i trolejbusy w większości wykorzystują jego wynalazek. Współczesne silniki na prąd przemienny, są mocne, jednocześnie małe i lekkie. Stosuje się je do napędu aut hybrydowych i elektrycznych. Samochód noszący jego imię, również napędzany jest silnikiem indukcyjnym Tesli.

Tesla Model X charging źródło materiały prasowe

Tesla pracował nad bezprzewodowym przesyłem prądu elektrycznego, w tym celu zbudował cewkę wysokonapięciową. Badając jej właściwości, zauważył że wytwarza bardzo silne fale elektromagnetyczne, wpadł na pomysł, by dzięki tym falom wysyłać dźwięk. W opatentowaniu wynalazku uprzedził go Włoch Marconi, który w swoich pracach korzystał z wynalazków Tesli. Bezsprzecznie Teslę można uznać za współtwórcę radia.

Tesla’s Wardenclyffe plant on Long Island in 1904 źródło Wikimedia Commons

Wykorzystując radio, zbudował pierwsze urządzenie sterowane bezprzewodowo. Była to niewielka łódź zasilana bateriami, którą zaprezentował publicznie. Wynalazkiem próbował zainteresować wojsko, proponując budowę zdalnie sterowanej torpedy. Jednak bezskutecznie. Następnie planował budowę kolejnych urządzeń, sterowanych pilotem, maszyny kroczące i latające. Bawiąc się dronem sterowanym aplikacją na smartfonie, miejmy świadomość, że jedno i drugie działają dzięki pomysłom Tesli.

Tesla radio-controlled boat źródło Wikimedia Commons

Przeprowadzając eksperymenty z wykorzystaniem wysokich napięć i lamp próżniowych udało mu się wytworzyć silne promieniowanie katodowe. Tesla zauważył, że przy jego pomocy można zrobić zdjęcia wnętrza ciała człowieka. Równolegle podobne badania prowadził Wilhelm Roentgen, który pierwszy opublikował wyniki prac, za nie w 1901 r. dostał nagrodę Nobla.

X-ray of a hand, taken by Tesla źródło Wikimedia Commons

Najbardziej spektakularnym wynalazkiem Tesli jest transformator rezonansowy wytwarzający wysokie napięcie rzędu milionów woltów. Cewka Tesli jest urządzeniem bardzo widowiskowym, tworzącym potężne wyładowania elektryczne. To właśnie jej używał w swoich pokazach. Budując tego typu urządzenia, pracował nad bezprzewodowym przesyłem energii elektrycznej na duże odległości. Nie wiadomo czy mu się to udało, lecz jego idea w mniejszym stopniu żyje do dziś. Dzięki indukcji elektromagnetycznej, możemy bezprzewodowo ładować baterie w telefonach komórkowych, a wkrótce w ten sposób będziemy zasilać samochody elektryczne.

Nikola Tesla in his laboratory in Colorado Springs around 1899 źródło Wikimedia Commons