Mały szybki zwierz

46
Gepard Acinonyx jubatus źródło: Pixabay

Każdy zna Geparda, to najszybsze zwierze lądowe, może rozwijać prędkość do 120 km/h, imponujące jest również przyspieszenie, 100 km/h osiąga w 3 s. To dużo, ale Gepard to duży kot, masa samców dochodzi do 65 kg.

Są jednak w przyrodzie rekordziści, którzy potrafią poruszać się znacznie szybciej przy znacznie mniejszej masie. Żeby ich zobaczyć nie trzeba wyjeżdżać na safari do odległych krajów, czy choćby do pobliskiego zoo. Zobaczymy ich w Polsce, wystarczy spojrzeć w niebo. Wśród ptaków rekordzistą z wynikiem 171 km/h jest Jerzyk zwyczajny, którego łatwo pomylić z Jaskółką.

Jeżyk zwyczajny Apus apus źródło: Wikimedia Commons

Jerzyk waży zaledwie 50 g, gdyby mityczny Ikar był w stanie rozwinąć prędkość Jerzyka pomnożoną przez masę jego ciała, poleciałby z prędkością 240 tys. km/h. Z taką prędkością doleciałby do Księżyca w 1 godz. 30 min, podczas gdy załodze Apollo 11 zajęło to 3 dni.

Man źródło: pixabay

Jerzyk musi być szybki, skoro poluje na najszybsze owady świata, również pospolicie występujące w naszym kraju. Jusznica deszczowa, choć każdy zna ją jako Końską muchę. Ten malutki owad potrafi osiągnąć prędkość 140 km/h, waga to tylko 12 mg. Gdyby człowiek osiągnął jej prędkość przy swojej masie, wynik wyszedłby naprawdę kosmiczny.

Jusznica deszczówka Haematopota_pluvialis źródło: Wikimedia Commons

Wśród ssaków bardzo szybko potrafią latać nietoperze Molosowate. Te malutkie ssaki ważące do 200 g niewiele ustępują Gepardowi, osiągając prędkość do 100 km/h.

Batman źródło: pixabay

Na koniec zestawienia rekordzista z prędkością 389 km/h – Sokół wędrowny. W tym przypadku jest jedno ale. Sokół tak dużą prędkość uzyskuje w locie nurkowym, gdy poluje na inne ptaki. Podczas lotu poziomego prędkość jest znacznie mniejsza.

Sokół wędrowny Falco peregrinus źródło: Wikimedia Commons