Kot czarownicy, jak zwierzęta widzą, słyszą i czują więcej

370
Witch and cat źródło Pixabay

Czy zastanawiało Cię kiedyś, skąd Twój pies wie, że mąż za kilka minut pojawi się w drzwiach domu? Jak nietoperze, mimo całkowitych ciemności zwinnie latają pomiędzy gałęziami drzew, nigdy w nie nie uderzając? Dawniej ludzie znali jedną odpowiedz na to pytanie – magia, a zwierzęta nią się posługujące posądzano o konszachty z ciemnymi siłami. Obecnie nauka zbadała i wyjaśniła, jak zwierzęta to robią i że to tylko siły natury.

Drapieżniki polujące nocą lepiej widzą w ciemności, ułatwia im to makata. To błona odblaskowa, odbijająca światło, które z powrotem trafia do fotoreceptorów, pobudzając je. Makata powoduje też charakterystyczne świecenie oczu w ciemnościach, odbitym od nich światłem. Dodatkowo mają one więcej receptorów odpowiadających za widzenie czarno-białe przy słabym oświetleniu. Przyjmuje się, że koty o zmroku widzą 6-8 razy lepiej niż człowiek.

Cats eyas źródło pixabay

Oprócz widzenia w ciemności, niektóre zwierzęta odbierają światło w innym zakresie fal niż ludzie. Wiele ptaków ma w swoim upierzeniu wzory widoczne tylko w ultrafiolecie. Natomiast renifery dzięki zdolności widzenia w ultrafiolecie, łatwiej odnajdują porosty na śniegu, oraz z większej odległości są w stanie dostrzec polujące na nie wilki, których futro pochłania promieniowanie ultrafioletowe. Podobne zdolności zaobserwowano u owadów; pszczół i motyli.

Birds and flaures pixabay

Wiele zwierząt natura obdarzyła lepszym słuchem od człowieka, nie tylko słyszą słabsze dźwięki, ale w większym zakresie fal. Obszar słyszalnych dźwięków u człowieka wynosi około 16 – 20 000 Hz, u psa jest to 15- 30 000 Hz, to dlatego może usłyszeć z dużej odległości nadjeżdżający samochód. Zdolność psów do odbierania dźwięków niedostępnych dla człowieka wykorzystuje się przy wytwarzaniu tzw. cichych gwizdków, wydających ultradźwięki.

cats and dogs

Specyficznym wykorzystaniem dźwięków jest echolokacja, posługują się nią choćby nietoperze i ssaki morskie. Polega ona na wysyłaniu krótkich dźwięków wysokiej częstotliwości, a następnie odbieranie fal odbitych od przeszkód. Zwierzęta używają jej do polowania i porozumiewania się miedzy sobą. Zmysł echolokacji najlepiej rozwinięty jest u delfinów, ich duże mózgi potrafią na jej podstawie stworzyć trójwymiarowy model otoczenia, a nawet zajrzeć do wnętrza innych istot.

Dolphins źródło pixabay

Węch jest zmysłem, który mamy bardzo słabo rozwinięty. Nabłonek węchowy u dorosłego człowieka ma powierzchnię ok. 5 cm² i zawiera 50 milionów komórek węchowych. Tymczasem u przeciętnego psa będzie to 150 cm², a liczba komórek węchowych dochodzi do 220 milionów u owczarka niemieckiego. Dodatkowo wiele gatunków zostało wyposażonych przez naturę w organ przylemieszowy, prawdopodobnie odpowiedzialny za odbieranie zapachu feromonów.

Dog smelling źródło pixabay