Galileo Galilei Galileusz, niedoceniony geniusz renesansu.

145
Galileusz, portret namalowany przez Ottavio Leoni

Galileusz jest kojarzony z odkryciami astronomicznymi oraz konfliktu z Kościołem, który wynikł, gdy poparł teorię heliocentryczną Mikołaja Kopernika. Rzeczywiście, najwięcej genialny Włoch wniósł do tej dziedziny wiedzy. A niewiele brakowały, żeby został mnichem, odwiódł go od tego ojciec, który zaplanował dla syna inną przyszłość. Miał zostać lekarzem, lecz zrezygnował ze studiów medycznych na rzecz matematyki.

Galileusz nie dokonałby odkryć astronomicznych, gdyby samodzielnie nie skonstruował teleskopu, a zrobił to, jako jeden z pierwszych uczonych. Potem było już z górki, wystarczyło spojrzeć w niebo i patrzeć. W 1610 roku spostrzegł cztery największe księżyce Jowisza; Io, Europę, Kallisto i Ganimedesa, które od tej pory są określane księżycami Galileuszowymi. Odkrycie to wykazało, że Ziemia nie jest jedynym ciałem niebieskim, wokół którego poruszają się inne obiekty. Był to przełomowy argument na rzecz teorii Kopernika.

Luneta Galileusza

To tylko początek odkryć astronomicznych Galileusza. Badając Saturna zauważył, że gazowy olbrzym posiada pierścienie. Odkrył plamy słoneczne na naszej Dziennej Gwieździe. Na Księżycu spostrzegł góry, a wysokość niektórych z nich obliczył, zaprzeczając tezie, że nasz satelita jest idealnie gładką kulą. Odkrył fazy Wenus, co było kolejnym dowodem potwierdzającym słuszność wywodów polskiego astronoma.

Krater Dedala na Księżycu źródło Wikimedia Commons

Galileusz był prekursorem współczesnej fizyki. Słynny jest jego eksperyment, podczas którego miał zrzucać różne przedmioty z Krzywej Wieży w Pizie, badając czy czas spadania jest zależny od masy ciała. Od tej pory wiemy, że nie jest. W wyniku innego eksperymentu odkrył zjawisko bezwładności. Próbował zmierzyć prędkość światła oraz wykrył ciśnienie atmosferyczne. Jako pierwszy używał wahadła do pomiaru czasu, jego prace zainspirowały Christiaana Huygensa do budowy pierwszego, precyzyjnego zegara mechanicznego.

Galileusz wykonujący eksperyment na Krzywej Wieży w Pizie – fotomontarz źródło Wikimedia Commons

Odkrycia astronomiczne Galileusz zawdzięcza zbudowanemu przez siebie teleskopowi. W 1610 roku, używając jego części skonstruował mikroskop. Kilka lat wcześniej udoskonalił kompas geometryczny, który znalazł zastosowanie w wojskach artyleryjskich, do dokładniejszego ustawiania dział. Oprócz tego skonstruował termometr, przyrząd do pisania przypominający długopis oraz pozostawił po sobie wiele niezrealizowanych projektów.

Termometr Galileusza – replika źródło Wikimedia Commons

Przeglądając dokonania Galileusza, z całą pewnością można określić go jako „człowieka renesansu”. Był prekursorem filozofii przyrody, jego badania naukowe i odkrycia dały nowe spojrzenie na rzeczywistość. Wyolbrzymiana jest natomiast skala konfliktu z Kościołem katolickim, Galileusz nigdy nie został poddany torturom, prawdopodobnie nie groziło mu spalenie na stosie. Ostatecznie Święta Inkwizycja jedynie zakazała mu nauczania teorii heliocentrycznej jako faktu. Ponieważ nie zastosował się do wyroku, trafił na kilka lat do więzienia. W XX wieku uhonorowano wielkiego astronoma, nazywając jego imieniem sondę wysłaną do badania Jowisza i jego księżyców.

Sonda kosmiczna Galileo źródło NASA