Futurystyczny niszczyciel przyszłości – USS Zumwalt.

89
USS Zumwalt źródło Wikimedia Commons

Niszczyciele typu DDG-1000 Zumwalt to futurystyczne okręty wielozadaniowe.
Swój wygląd zawdzięczają wymogom technologii stealth, dzięki której potężny statek na
radarze jest widoczny jako kuter rybacki. Niewidzialność jednostki jest tak dobrze dopracowana, że sprawia problemy podczas żeglugi z innymi statkami w czasach pokoju. Na niszczycielu zamontowano dodatkowo stalowe cylindry, żeby był lepiej widoczny dla radarów statków cywilnych.

Futurystyczny okręt wojenny potrzebuje futurystycznej broni, lecz obecnie jest wyposażony
w klasyczne uzbrojenie. Na wyrzutnie elektromagnetyczne i lasery musi jeszcze poczekać,
są dopiero opracowywane. Jednak już teraz zadbano o zasilanie dla arsenału przyszłości.
Zumwalt został wyposażony w zintegrowany system zasilania, o mocy 78 megawatów.

USS Zumwalt źródło materiały prasowe

Tymczasowe uzbrojenie okrętu stanowią dwa działa kalibru 155 mm Advanced Gun System
o zasięgu 150 km. i 20 modułów Vertical Launching System, są to wyrzutnie pionowego startu zdolne do wystrzeliwania różnych typów rakiet. Uzupełnienie stanowi Integrated Undersea Warfare system, czyli zestaw do zwalczania jednostek podwodnych oraz systemy obrony pasywnej.

USS Zumwalt źródło materiały prasowe

Mózgiem okrętu jest 16 serwerowni wyposażonych w komercyjne komputery, na których pokładzie zainstalowano Linuxa. Każdy z modułów posiada niezależny układ chłodzenia wodnego oraz system chroniący przed EMP, czyli atakiem elektromagnetycznym. Zautomatyzowanie jednostki pozwoliło na zmniejszenie załogi do ok. 150 osób, a wszystkimi systemami można sterować zdalnie po wpięciu się do jednego z terminali.

USS Zumwalt źródło materiały prasowe

Nowoczesna broń jest droga i tak jest w przypadku niszczycieli Zumwalt, każdy ma kosztować ok. 7 mld dolarów. Wysoką cenę budowy mają rekompensować w przyszłości niskie koszty eksploatacyjne. Koszt oddania jednego strzału z działa elektromagnetycznego jest znacznie mniejszy niż klasycznych rakiet i pocisków. Niewielka załoga potrzebuje mniej przestrzeni życiowej i zapasów. Zwolnione miejsce można wykorzystać choćby na magazyny broni czy na zbiorniki paliwa. Tylko czy tak droga broń jest warta swojej ceny?

USS Zumwalt źródło materiały prasowe

Stany Zjednoczone potrzebują okrętów wojennych do długoterminowego działania daleko od własnych granic. USS Zumwalt wyposażony w lasery i działa elektromagnetyczne, do walki potrzebuje w zasadzie, tylko paliwa niezbędnego do zasilania uzbrojenia, odpadają więc wysokie koszty logistyczne. Jest potężnie uzbrojony, dodatkową ochronę zapewnia mu technologia stealth, to wszystko pozwala mu na samodzielne operacje. Jeśli pierwsze trzy okręty udowodnią swoją przydatność na polu walki, mają powstać następne, w sumie 32. Gdy tak się stanie, zapewnią hegemonię USA na oceanach świata przez długie lata.

USS Zumwalt źródło materiały prasowe