Ciągnik, autobus, ambulans w jednym…

136

…a także stragan, lampa uliczna i generator prądu. Tyle funkcji może spełniać Google Community Vehicle. Ten wielozadaniowy pojazd został zaprojektowany przez młodych inżynierów z Indii w myśl filozofii Jugaad. Idea ta znakomicie sprawdza się krajach, gdzie brakuje środków, a potrzeby są duże. Zamiast kilku pojazdów można kupić jeden, który spełni funkcję ich wszystkich.

Pojazd ma modułową budowę pozwalającą szybko zmienić jego zastosowanie. Na co dzień może pracować jako ciągnik na polu czy omnibus dowożący dzieci do szkoły, a w razie potrzeby posłużyć jako karetka pogotowia. Dzięki temu będzie służyć całej lokalnej społeczności, a nie pojedynczym osobom.

Projektanci wzięli także pod uwagę stan dróg na indyjskiej wsi, koła składają się z kilku elementów, w przypadku uszkodzenia, wymienia się jeden z nich, a nie całość. Chyba lepiej wozić ze sobą ćwiartkę pełnowymiarowego koła, niż całą dojazdówkę?

Pojazd ma być nie tylko funkcjonalny, ale tani w produkcji i łatwy w naprawie, pod kosmicznym wyglądem mają się znajdować proste i sprawdzone części. Uniwersalna budowa pozwoli też na wymianę zepsutych elementów z jednego pojazdu do drugiego. Google Community Vehicle ma być częścią projektu rozwoju obszarów wiejskich Google, którego celem jest poprawa warunków życia, łatwiejszy dostęp do edukacji i opieki medycznej.