Podwodne atrakcje

107
Shi Cheng city źródło materiały prasowe

Podziwiając atrakcje Wenecji, możemy się spodziewać, że nasze stopy czasami zamoczą się w wodzie, ale są miejsca stworzone ręka człowieka, które możemy obejrzeć, gdy w wodzie zanurzymy się cali. Niektóre z nich powstały, gdy naturalnie podniósł się poziom wody, inne zostały celowo zatopione.

W zatoce okalającą włoską wioskę San Fruttuoso, w 1954 r. Umieszczono 2,5-metrową figurę Chrystusa. Posąg upamiętnia ofiary pochłonięte przez morze. Znajduje się kilkadziesiąt metrów od brzegu, na głębokości ok. 17 metrów. Przejrzysta woda pozwala go obserwować pływakom bez specjalistycznego sprzętu do nurkowania. Pomysł z podwodnym pomnikiem zyskał naśladowców, kolejne posągi zostały zatopione w kilku miejscach na świecie.

Christ of the abyss źródło materiały prasowe

Lwie miasto Shi Cheng powstało w Chinach ok. 208 r. by po 17. wiekach istnienia znaleźć się pod wodą. Stało się tak z powodu budowy sztucznego jeziora Qiundao potrzebnego do zasilenia elektrowni wodnej. Obecnie miasto znajduje się na głębokości 26-40 metrów pod wodą, zostało udostępnione nurkom, prowadzone są tam także prace archeologiczne.

Shi Cheng city źródło materiały prasowe

W Aleksandrii, przy porcie znajdują się ruiny pałacu Kleopatry. Budowla znalazła się pod wodą ok. 1500 lat temu wskutek trzęsienia ziemi. Odkryto ją ponownie w latach 90. Archeolodzy wydobyli cześć znalezisk i umieścili w muzeum, jednak większość została na miejscu. Głębokość zaledwie 6 metrów i przejrzysta woda to wyśmienite warunki do oglądania zabytków.

Cleopatra’s Palace ruin źródło YouTube

7 czerwca 1692 roku tragicznie zakończyła się historia stolicy Jamajki – Port Royal. Siedziba piratów, paserów i złodziei padła ofiarom trzęsienia ziemi, które pochłonęło miasto. Jak na kryjówkę piratów przystało, archeolodzy badający ruiny natrafili na wiele zrabowanych skarbów, jak drewniany kufer wypełniony srebrnymi monetami. Jednak najciekawszym artefaktem okazał się zegarek kieszonkowy, którego wskazówki zatrzymały się na godzinie 11.43, podając dokładny czas kataklizmu.

Pirates of the Caribbean, Underwater march źródło YouTube

Nurkując w Cancun, u wybrzeży Meksyku, na dnie Morza Karaibskiego można napotkać kilkaset kamiennych figur, nie są to jednak pozostałości starożytnego miasta, lecz współcześnie utworzone podwodne muzeum sztuki – Museo Subacuatico de Arte. Pierwsze posągi pojawiły się w 2009 r. Obecnie jest ich 500, wykonano je z materiałów sprzyjających osadzaniu się stworzeń morskich. Muzeum znajduje się na głębokości od 3,5 do 8 metrów, by je odwiedzić wcale nie trzeba nurkować, oferowane są rejsy łodzią ze szklanym dnem.

Underwater sculptures źródło MUSA

Atlas Oceanu to pięciometrowa rzeźba umieszczona u wybrzeży Bahamów. Artysta Jason deCaires Taylor tworząc ją, wzorował się na mitologicznym tytanie. Jego Atlas przedstawia jednak lokalną dziewczynę, która na swoich barkach utrzymuje taflę wody. Efekt ten uzyskano, umieszczając posąg dokładnie na takiej głębokości wody podczas odpływu, jaką ma wysokość. Tak jak rzeźby z muzeum MUSA, Atlas wykonany jest z naturalnych materiałów. Pokrywając się z czasem fauną morską utworzy sztuczną rafę koralową.

Ocean Atlas źródło materiały prasowe

Źródła:

https://www.underwatersculpture.com

http://musamexico.org